Putevima imperatora

 SEDAMNAEST RIMSKIH IMPERATORA POREKLOM JE S TERITORIJE DANAŠNJE SRBIJE. IZA NJIH SU OSTALI SIRMIJUM (SREMSKA MITROVICA), SINGIDUNUM (BEOGRAD), VIMINACIJUM (KOSTOLAC), TRAJANOVA TABLA I MOST (ĐERDAP), DIJANA (KLADOVO), FELIKS ROMULIJANA (ZAJEČAR), MEDIJANA (NIŠ) I JUSTINIJANA PRIMA (LEBANE) – KOJI ĆE USKORO BITI POVEZANI U JEDINSTVENU TURISTIČKU RUTU

Bogatstvo rimskog nasleđa na tlu Srbije i činjenica da je na ovom prostoru rođeno ili živelo, pretpostavlja se, čak 17 rimskih imperatora, osnova su buduće kulturnoistorijske turističke rute "Put rimskih careva". Plan je da se sva mesta bogatog antičkog nasleđa, od Sremske Mitrovice (Sirmijum) do Lebana (Justinijana Prima), povežu u jedan atraktivan turistički paket i istovremeno podstakne svest o važnosti očuvanja nasleđa, mogućnostima održivog razvoja i prosperiteta lokalnih zajednica na tom putu.

Master plan rute "Put rimskih careva", koji je za potrebe Vlade Srbije i Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja izrađen na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, nedavno je prvi put predstavljen u zaječarskom Narodnom muzeju, odakle je i krenula inicijativa za jedan ovakav projekat. Krajem 2004. godine, zahvaljujući razumevanju opštinskog rukovodstva i tadašnjem ministru turizma Bojanu Dimitrijeviću, u Zaječaru je održan prvi sastanak predstavnika sedam opština – Sremske Mitrovice, Požarevca, Zaječara, Negotina, Kladova, Sokobanje i Niša –  zvanično rođena ideja nazvana "Tragom rimskih careva". Za sajam turizma, ali tek 2006, Ministarstvo kulture predstavlja prospekt "Put kulture rimskih careva". To je već ozbiljno zainteresovalo i turističke stručnjake i naručuje se izrada master plana koji sprovodi u delo dr Bojan Zečević, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. U međuvremenu, carska palata Feliks Romulijana i kompleks Gamzigrad, važna tačka na ovoj ruti, dobijaju potvrdu svetski značajne kulturne baštine pod zaštitom Uneska, što daje dodatnu važnost ruti.

Kulturnoistorijska ruta "Put rimskih imperatora" ispričala bi turistima priču o usponu i padu Rimskog carstva i o izuzetno važnom periodu Istočnog carstva kada je njegova prestonica bio Sirmijum. Tada je latinski Rim, zahvaljujući Avgustima i Cezarima rođenim ovde na obodu carstva, iznova postao moćan. Deo tih tragova moći i luksuza vidljiv je i danas na arheološkim nalazištima, na putu kojim su prolazili imperatori, kupali se u bazenima sa veličanstvenim mozaicima, gradili mostove, palate, kovali novac. Zbog svega što su Decije, Klaudije Gotski, Prob, Aurelijan, Galerije, Daja, Konstantin Veliki i drugi carevi ostavili na tlu svog porekla, i današnji turisti će putujući prostorima nekadašnjeg Rimskog carstva moći da osete taj duh uz vino i hranu s ovog podneblja, vožnju rimskim dvokolicama i galijom, uz pomoć lasera gledaće hologramsku viziju Trajanovog mosta, a obučeni u toge šetaće se rimskim lavirintom. Takvu viziju razvoja turističke rute sadrži master plan za desetak godina. Pre toga moraće dosta da se uradi na zadovoljavanju osnovnih zahteva za prijem većeg broja turista, kao što je izgradnja prilaza, parkinga, pansiona, toaleta, postavljanje putokaza i obuka interpretatora.

Romulijana uz Viminacijum po uređenosti daleko od drugih lokaliteta sa ove rute, ali je i svestan da sve što ulazi u okvir jedne turističke ponude mora da bude približno adekvatno vrednosti tog lokaliteta.

Predstoji početak novog života na Romulijani, Viminacijumu, Medijani, Đerdapu..."Pred nama i generacijama koje dolaze sada je jedini put da svetu otkrivamo to što Srbija ima, pa i da zarađujemo novac na tome. Ali oprezno, jer ipak profit ne sme da ugrozi integritet vrednosti ili celinu ovih kulturnih dobara iz perioda pre i posle tetrarhije." To je sistem upravljanja celom rutom "Put rimskih careva" jer se u njegovoj realizaciji mora definisati hoće li upravljanje biti pojedinačno ili integralno. Pretpostavka je da će to morati da se rešava vrlo brzo na nivou Ministarstva kulture, ali uz konsultacije sa lokalnom zajednicom, Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture, Arheološkim institutom i lokalnim muzejima.
SIRMIJUM

Na strateškom mestu gde su se spajali glavni rimski putevi, pod južnim obroncima Fruške gore, na samoj granici provincije Panonije, na jednom zavoju Save, od ilirskog drvenog naselja razvio se grad koji su Rimljani nazvali Sirmijum. U naselju ili okolini rođeno je nekoliko rimskih careva: Prob, Klaudije Gotski, Aurelijan, Maksimijan, Konstancije II i Gracijan. Grad je od I do IV veka značajan administrativni i ekonomski centar provincije Panonia Secunda i moćno vojno uporište za odbranu od nadirućih varvara. Sirmijum je vrhunac doživeo u III veku naše ere, kada je bio proglašen za jednu od prestonica Carstva. Sistem puteva, akvadukta i vojnih utvrđenja, ostaci carske palate, termi, pozorišta, hipodroma pokazuju da je ovaj grad bio centar čitave oblasti i važan trgovački i tranzitni centar Carstva. Današnja Sremska Mitrovica zapravo skriva pravu veličinu antičkog Sirmijuma.

SINGIDUNUM

Najstariji pomen rodnog grada cara Jovinijana – Singidunuma – javlja se u II veku n.e. kod geografa Ptolemeja. On ga pominje kao grad na Dunavu u kojem je smeštena legija IV Flavia Felix. Nalazio se na rimskom limesu, tačno na granici između rimskih provincija Mezije, Panonije i Dalmacije. Naselje Singidunum sastojalo se od tri odvojene celine: vojnog logora (današnji Kalemegdan), naselja vojnih veterana (današnji Donji grad) i civilnog naselja (između Studentskog trga i Trga Republike). Singidunum je u početku imao status municipijuma, da bi verovatno u III veku bio proglašen za koloniju. Kao i većina naših gradova iz tog doba, građen je po rimskom uzoru, sa forumom, vodovodom, kanalizacijom i kupatilima. Grad na raskršću puteva, Singidunum su pohodili mnogi carevi, među kojima Septimije Sever, Dioklecijan, Konstancije II, Valerijan. Kao i u slučaju Sirmijuma, ostaci antičkih prethodnika današnjih Beograđana pojave se kad god se malo dublje zakopa.

VIMINACIJUM

Viminacijum je jedan od najznačajnijih rimskih gradova i vojnih logora od I do IV veka. Stalni je logor legije VII Claudia Pia Fidelis. Civilno naselje uz logor u vreme Hadrijanove vladavine stiče status municipijuma, grada sa visokim stepenom autonomije. U vreme vladavine Gordijana III grad stiče status kolonije rimskih građana, kao i pravo kovanja lokalnog novca. Viminacijum je više puta biran za mesto koncentracije vojske i polaznu tačku u mnogobrojnim ratovima. Položaj grada u ravnici, poslednjem širokom prostoru pred Đerdapsku klisuru, bio je idealan za grupisanje velikih vojnih snaga. Unutar i oko grada otkriveni su amfiteatar, monumentalne zgrade i tragovi razvijene infrastrukture. Činjenica da se na lokalitetu ne nalazi savremeno naselje nad rimskim ostacima pruža jedinstvenu priliku za upoznavanje svih aspekata života u antici.

ĐERDAPSKA KLISURALIMESTRAJANA

Na obalama Dunava već deset hiljada godina u kontinuitetu jedna civilizacija smenjuje drugu. Ova moćna reka u doba rimskih careva bila je prirodni put ali i, kroz Đerdapsku klisuru, važna prirodna prepreka. Zbog toga je na Dunavu izgrađen limes, granica sa sistemom tvrđava koja je štitila Carstvo od upada varvara. Dijana i Pontes najveća su među ovim utvrđenjima. Veličinu graditeljske veštine starih Rimljana prikazuju ostaci puta cara Trajana na Đerdapu, a jedan od najvećih poduhvata antike bio je izgradnja mosta preko Dunava. Ovaj poduhvat je prikazan na Trajanovom stubu u Rimu. Ostaci mosta pristupačni su samo odvažnim podvodnim arheolozima, ali će uskoro, uz pomoć lasera, turisti moći da vide svetlosnu viziju ovog graditeljskog čuda. Čuvenu Trajanovu tablu, monumentalni natpis o gradnji puta prema Dakiji, posetioci danas mogu videti samo sa reke, iz broda ili čamca.


FELIKS ROMULIJANA

Carsku palatu s kraja III i početka IV veka izgradio je imperator Galerije u mestu rođenja, u živopisnoj dolini Crne reke, među brežuljcima, nedaleko od današnjeg Zaječara, i dao joj ime po svojoj majci. Gamzigradski kompleks, koji čine carska palata i mesto gde su Galerije i njegova majka Romula uzdignuti među bogove, sigurno je najatraktivniji spomenik antičkog doba sačuvan u Srbiji. Na njegovim ostacima posetilac podjednako dobro može da otkrije moć, raskoš, ali i umetničku prefinjenost i način života drevnog Rima. Galerije je zamislio Romulijanu po uzoru na Dioklecijanovu palatu u Splitu. Obe palate su predstavljale do tada jedinstvene arhitektonske poduhvate u rimskom svetu – za života vladara da služe kao raskošni dvorci i mesto gde će provesti dostojanstvenu i spokojnu starost, a nakon smrti da postanu mesto sahrane i trajnog hodočašća. Raskošne palate Romulijane, ukrašene izvanrednim mozaicima, freskama i skupocenim skulpturama, predstavljale su vrhunac umetnosti toga doba. Feliks Romulijana, Gamzigrad, od 2007. godine je na listi svetske kulturne baštine UNESKO-a.

NAISUS – MEDIJANA

Naisus je rodno mesto imperatora Konstantina Velikog, vladara koji je hrišćanstvo proglasio zvaničnom religijom Rimskog carstva. Tokom Konstantinovih čestih boravaka na Balkanu Naisus je postao važan grad sa velikom carskom rezidencijom. Najpoznatije i najotmenije njegovo predgrađe bila je Medijana, na kojoj je Konstantin izgradio veliki ekonomski kompleks sa nizom luksuznih vila. Do danas je otkriveno oko osamdeset građevina antičke Medijane, koju najviše krase bogati i dobro očuvani mozaici. Ovaj lokalitet, iako do sada nedovoljno poznat turistima, uskoro treba da postane arheološki park i još jedna od atraktivnih tačaka na Putu rimskih careva.

JUSTINIJANA PRIMA

Grad Justinijana Prima, Caričin grad, leži na blagim padinama koje se spuštaju od planine Radan ka Leskovačkoj kotlini, na mestu van glavnih putnih tokova. Utvrđeni grad dužine je preko 500 metara, dok su urbano jezgro činili Akropolj, Gornji i Donji grad, na koje se nadovezuju široko podgrađe i spomenici u bližoj i daljoj okolini. Caričin grad predstavlja vanredan spomenik antičkog urbanizma i arhitekture. Ruševine fortifikacija, ulica sa porticima, bazilika, javnih i privatnih građevina odaju nekadašnji izgled grada i odraz su dostignuća paleovizantijske civilizacije, nastale na grčko-rimskim tekovinama.


Коментари

Популарни постови са овог блога

DA LI BITKOIN IDE NA 60.000 DOLARA? Još jedan dan snažnog rasta najpoznatije kriptovalute na svetu, ostatak tržišta stabilan

NAPADAČ KOJI JE SINOĆ PUCAO U USTANIČKOJ LEČEN U "DR LAZA LAZAREVIĆ" Nasilje bilo povezano sa MENTALNIM SMETNJAMA